Magazyn idealny dla logistyka

Podczas wyboru obiektu magazynowego operatorzy logistyczni kierują się czynnikami, które poprawią ich konkurencyjność, usprawnią przeładunek i dystrybucję, a ponadto zoptymalizują koszty dostawy towarów. Czy istnieje recepta na zapewnienie idealnych warunków do rozwoju w branży logistycznej?

Decydując się na najem powierzchni magazynowej, operator logistyczny zwraca uwagę przede wszystkim na lokalizację budynku – to ona determinuje szybkość dystrybucji. Jednak to nie jedyny istotny czynnik. Duże natężenie konkurencji i szybko zmieniające się warunki rynkowe wymagają od logistyków dopasowania się i zastosowania rozwiązań usprawniających dostawy do klienta. Jednym z nich jest cross-docking, który umożliwia przeładunek i wysyłkę towaru do odbiorcy bez konieczności składowania go w magazynie. Przeładunek kompletacyjny redukuje również wydatki związane z obsługą i magazynowaniem. Obiekty magazynowe dostosowane do specyfiki pracy operatorów logistycznych charakteryzują się głębokością 48 m oraz większym doświetleniem (co najmniej 5% światła dziennego). Ponadto ze względu na ogromną ilość operacji przeładunkowych, firmy często decydują się na zwiększoną ilość doków, bram i miejsc postojowych. Wymagania czasem są niestandardowe, a ich wdrożenie zależy od możliwości i otwartości dewelopera oferującego daną powierzchnię magazynową.

Elastyczność na miarę 7R

Elastyczny deweloper wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta, dbając o to, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał wynajmowanej przez niego powierzchni. Nowoczesna powierzchnia magazynowa, doskonała lokalizacja oraz inwestor zapewniający rozwiązania szyte na miarę to czynniki, które okazały się magnesem przyciągającym liderów z branży logistycznej. W przypadku 7R SA wykorzystanie autorskich rozwiązań i wdrażanie dodatkowych udogodnień dla najemców logistycznych było kluczem do sukcesu. Deweloper dopasował się do wymagań dla logistyków takich jak ROHLIG SUUS Logistics, Raben, DPD czy JAS-FBG. Liderzy w branży logistycznej potrzebowali rozwiązań usprawniających dystrybucję. W przypadku firmy Rohlig, która zdecydowała się na wynajem w Parku 7R Kraków, była to niestandardowa siatka słupów i rozwiązania pozwalające na optymalne wykorzystanie wynajmowanej powierzchni. Dodatkowo deweloper zapewnił najemcy niestandardową wysokość budynku oraz powierzchnię cross-dockową.
Atrakcyjną inwestycją przyciągającą logistyków okazał się również 7R Park Beskid, która jeszcze na etapie budowy został skomercjalizowana w 50 proc. W skład inwestycji w Czechowicach-Dziedzicach wchodzą dwa obiekty magazynowe o najwyższym standardzie klasy A i łącznej powierzchni 30 000 mkw.

DPD Group – druga pod względem wielkości międzynarodowa firma kurierska dostarczająca
3 mln paczek dziennie – potrzebowała powierzchni magazynowej z ponadstandardową ilością doków, sortera służącego szybkiemu przeładunkowi oraz zwiększonej ilości miejsc parkingowych.
– Zdecydowaliśmy się na wynajęcie 5 tys. mkw. w parku 7R Beskid ze względu na dogodną lokalizację nieopodal granicy z Czechami i Słowacją, co usprawni transport międzynarodowy. Deweloper dopasował się do naszych wymagań, zapewniając wszelkie niezbędne udogodnienia – komentuje Małgorzata Maj, Rzecznik Prasowy DPD Polska Sp. z o.o., PR Manager.

Nowoczesna powierzchnia magazynowa, doskonała lokalizacja oraz inwestor zapewniający rozwiązania szyte na miarę to czynniki, które okazały się magnesem przyciągającym liderów z branży logistycznej.

Istotne, aby do każdego najemcy podejść indywidualnie, wsłuchać się w jego oczekiwania i jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń magazynu tak, aby odpowiadała prowadzonym operacjom. Firma Raben, oferująca kompleksowe usługi logistyczne, zdecydowała się na wynajęcie prawie 4 tys. mkw. na terenie czechowickiego parku.
– Jesteśmy zadowoleni z udogodnień, jakie zapewniło nam 7R. Budynek w systemie cross-dock, dodatkowe miejsca parkingowe dla ciężarówek oczekujących na załadunek czy oświetlenie w systemie DALI umożliwią nam sprawną i maksymalnie efektywną pracę – mówi Małgorzata Kacyrz, Kierownik Oddziału Raben Logistics Polska w Czechowicach-Dziedzicach.
Raben oraz DPD to liderzy w swoich branżach, którzy na współpracę z 7R zdecydowali się po raz pierwszy. Inaczej było w przypadku JAS-FBG.
Operator logistyczny po raz kolejny podpisał umowę na wynajem powierzchni w obiekcie 7R. Oprócz części nowo powstającego obiektu na Śląsku, firma wynajmuje już magazyn na terenie parku 7R Kraków.
– Kierując się dotychczasową dobrą współpracą z deweloperem oraz zapotrzebowaniem na zmianę lokalizacji i powierzchnię magazynową w rejonie Podbeskidzia, zdecydowaliśmy się na rozszerzenie kontraktu i wynajem blisko 5 tys. mkw. Obiekt w Czechowicach-Dziedzicach poszerzy możliwości naszej spółki w zakresie logistyki kontraktowej i otworzy jeszcze bardziej na klientów z rejonu Podbeskidzia, umożliwiając cross-docking ich produktów adresowanych na południe Europy – komentuje Daniel Chodukiewicz z JAS-FBG.

Południe kraju wciąż na podium

Śląsk to idealne miejsce na rozwój w branży logistycznej. Region zaliczał się do pięciu najszybciej rosnących rynków w 2017 roku (wraz z Warszawą i okolicami, Szczecinem, Centralną Polską i Poznaniem). Na tych terenach oddano do użytku 75% całkowitej nowej podaży, która wyniosła w ubiegłym roku 2,3 miliona mkw (ponad milion więcej w porównaniu do 2016 roku)1.Województwo śląskie jest obecnie drugim największym rynkiem powierzchni magazynowych w Polsce i wszystko wskazuje na to, że ten obszar w najbliższym czasie będzie wciąż intensywnie się rozwijał. Ceny gruntów są konkurencyjne, czynsze bazowe i efektywne stabilne, a za sprawą planowanej rozbudowy infrastruktury drogowej Górny Śląsk już niebawem stanie się ośrodkiem dystrybucyjnym o ponadregionalnej skali.

TEKST: Elwira Charyga

Written By
More from admin

Mistrzowskie wyścigi „górali” nad morzem

Zakończyły się Mistrzostwa Polski 7R CST MTB Gdynia Maraton – najważniejsza impreza...
Czytaj dalej