Sport i nieruchomości mają wspólny mianownik

Sport i nieruchomości mają wspólny mianownik
Pierwszoligowa drużyna siatkówki kobiet ma za sobą niezwykle udany sezon. Jaka jest ich recepta na sukces? I co ją łączy z nieruchomościami? Rozmowa z Mariuszem Tyrańskim, prezesem zarządu 7R Solna Wieliczka.

Jak zaczęła się przygoda 7R Solna, a jeszcze wcześniej WTS Solna Wieliczka? Skąd wypłynął impuls do utworzenia drużyny?

Wieliczka może się pochwalić długimi tradycjami siatkarskimi: od wielu lat istnieje tu klub siatkówki MKS MOS Wieliczka, który zajmuje się głównie pracą z młodzieżą. W ramach klubu działała również drużyna seniorska, która walczyła o utrzymanie w II Lidze Siatkówki Kobiet.
Wspólnie z Jerzym Grabką oraz Piotrem Ptakiem postanowiliśmy stworzyć profesjonalną drużynę, która będzie regularnie grała w I lidze, drużynę, z którą będą się mogli identyfikować nie tylko mieszkańcy Wieliczki, ale i całego powiatu. Założyliśmy stowarzyszenie o nazwie Wielickie Towarzystwo Sportowe Solna i na mocy zawartego porozumienia MKS MOS odstąpił WTS Solna licencję na grę w II lidze. Solna powstała na bazie sukcesu, który przez poprzednie lata wypracowali działacze tej drużyny. Dostrzegamy duże zainteresowanie tym sportem – możemy nieskromnie powiedzieć, że w tej chwili Solna pod względem popularności nie ma sobie równych w naszym powiecie.

Przepis na sukces pierwszoligowej drużyny to…

Konsekwentna realizacja planów, wytężona praca i zaangażowanie wielu osób. Gdy powstała drużyna WTS Solna, założyliśmy sobie 3-letni plan, spotkaliśmy się z władzami miasta, czyli z burmistrzem i starostą i ustaliliśmy, że spróbujemy połączyć siły i stworzyć z Solnej mocną, rozpoznawalną w całej Polsce markę, która poprzez seniorską kobiecą siatkówkę będzie promować Wieliczkę.
Celem było osiągnięcie w ciągu roku awansu z 2 do 1 ligi, w kolejnym roku pozycja w ligowej czołówce, a trzeci rok, czyli obecny, miał być walką o awans do ekstraklasy. I dzięki zaangażowaniu wielu osób osiągnęliśmy sukces. Chciałbym w tym miejscu wymienić kluczową postać za niego odpowiedzialną – pełnomocnika burmistrza miasta i gminy Wieliczka – Piotra Ptaka. Pan Piotr jest osobą, która scala środowisko siatkarskie i wielicką władzę. Na sukces złożyła się praca wielu osób – władz i wszystkich działaczy. Każdy dołożył swoją cegiełkę. Oczywiście nie zapominam o kibicach.

Słyszałam, że doping kibiców 7R Solna jest wyjątkowy na skalę ogólnokrajową…

Zdecydowanie. Jeśli chodzi o pierwszą ligę, to absolutnie numer 1 w Polsce, a myślę, że jeśli chodzi o ekstraklasę – również jest to ścisła czołówka. Myślę, że tutaj bez kibiców nic by się nie udało zrobić. Jeśli nie byłoby tego zainteresowania, to nie byłoby sensu tworzenia tego projektu. Widać, że ludzie tym żyją – Solna stała się wizytówką gminy i powiatu i to jest nasza wielka siła. Co 2 tygodnie, na każdym rozgrywanym przez nas meczu, hala jest pełna po brzegi, a kibice jeżdżą za drużyną po całej Polsce.

 

Stąd pewnie pasmo zwycięstw w tym sezonie. Wygrane w III turnieju o Solną Piłkę i pierwszej rundzie Pucharu Polski to dopiero początek. Jak wyglądają przygotowania do sezonu?

Tak naprawdę sezon rozpoczyna się od 1 sierpnia – okresem przygotowawczym, i wtedy drużyna trenuje dwa razy dziennie. Okres wzmożonych przygotowań trwa do końca września – oczywiście stopniowo pod koniec września schodzi się z obciążeń treningowych – tak, aby od początku października być optymalnie przygotowanym. W zależności od tego, jak daleko drużyna zajdzie, koniec kwietnia, ewentualnie początek maja jest końcem sezonu.

Tego typu sport wiąże się na pewno z wyjazdami. Jak często w ciągu roku wyjeżdżają siatkarki i czy są to wyjazdy krajowe, czy również zagraniczne?

Obecnie są to tylko wyjazdy krajowe, ale konsultujemy się też z zagranicznymi zespołami. Do tej pory odbywało się to w ten sposób, że goście z zagranicy przyjeżdżali do nas. W tym sezonie graliśmy z zespołem ekstraklasy z Finlandii. Co 2 tygodnie mamy wyjazdy krajowe, w ten sposób w zasadzie jeździmy po całej Polsce.

Jak i dlaczego rozpoczęła się współpraca z 7R – skąd pomysł na partnerstwo tytularne?

Współpraca rozpoczęła się tak naprawdę od samego początku powstania drużyny Solnej – wtedy jeszcze nie był to partner tytularny, ale jeden z naszych głównych partnerów. Ta współpraca rozwijała się z roku na rok aż do momentu statusu partnera tytularnego i mamy nadzieję na jej dalszy ciąg.

Co mają wspólnego sport i nieruchomości?

Jedno i drugie wymaga planu, zaangażowania, poświęcenia wielu ludzi. Myślę, że i w nieruchomościach, i w sporcie bez determinacji i ciężkiej pracy nie udałoby się osiągnąć sukcesu.

W pełni się zgadzam, ale jako 7R Solna na pewno nie spoczywacie na laurach. Jakie są plany na przyszłość?

Jeśli chodzi o nasze cele – przede wszystkim z roku na rok klub, drużyna idą do przodu, wyniki są coraz lepsze i widać progres. Chcielibyśmy, żeby było tak dalej i żeby nasza marka się umacniała na polskiej arenie. Kolejnym celem jest zacieśnienie współpracy z młodzieżą – chcielibyśmy, żeby z tej pierwszej drużyny siatkówki kobiet mogły w większym stopniu skorzystać dzieci i młodzież z rejonu powiatu wielickiego.

Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁA: Elwira Charyga


7R Solna Wieliczka

Polska kobieca drużyna siatkarska z Wieliczki, kontynuator klubu seniorskiej siatkówki kobiet MKS MOS Wieliczka, istniejącego od 1991 roku. Klub awansował do II ligi w 2011 r., od sezonu 2016/2017 występuje w I lidze. Zawodniczki klubu w 2013 r. zajmowały 6., zaś w 2014 r. 5. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek.


 

Written By
More from admin

Answear.com w 7R Park Kraków

Gigant e-commerce – WearCo Sp. z o.o., właściciel marki Answear.com, zajmie 41...
Czytaj dalej