Magazyny dobrze dopasowane

Magazyny dobrze dopasowane
Zorientowanie na potrzeby najemców jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym rynek usług logistycznych. M.in. z tego powodu coraz większą popularność zdobywają inwestycje typu build to suit (BTS), czyli obiekty dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów.

W takim obiekcie mogą znajdować się zarówno powierzchnie magazynowe, jak i produkcyjne.

 

Nasze BTS-y

Realizacje obiektów BTS są od 5 lat coraz bardziej popularne w Polsce. Powierzchnia wybudowana pod indywidualne wymogi konkretnego klienta jest atrakcyjna ze względu na minimalizację kosztów oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Stwarza również szerokie możliwości w zakresie realizacji wizji architektonicznej przyszłego użytkownika, który może obiekt wynająć, a w przyszłości odkupić od wynajmującego. Klient, dla którego deweloper realizuje obiekt BTS, ma kontrolę nad projektem każdego metra kwadratowego swojego przyszłego obiektu. Projekty build to suit to nie tylko powierzchnie magazynowe, centra logistyczne, ale również obiekty przemysłowe, odpowiedzialne za realizację produkcji. Projekty tego typu mogą powstać na działkach znajdujących się w ramach banku gruntów dewelopera bądź na nieruchomości klienta. Do najemcy należy decyzja o wielkości i różnorodności powierzchni, która jest uzależniona od: potrzeb operacyjnych, wielkości oraz designu powierzchni biurowej, rodzaju współpracy oraz funkcji obiektu, który może mieć również charakter produkcyjny.

Klient, dla którego deweloper realizuje obiekt BTS, ma kontrolę nad projektem każdego metra kwadratowego swojego przyszłego obiektu. Projekty build to suit to nie tylko powierzchnie magazynowe, centra logistyczne, ale również obiekty przemysłowe (…).

Plusy i minusy

7R swoje pierwsze obiekty BTS dostarczyło w 2012 oraz 2013 r. Niemiecki klient Man Bus&Track poszukiwał idealnej lokalizacji oraz dewelopera, który wybuduje dla niego stację serwisową pod Warszawą oraz pod Krakowem. Podjęliśmy się tego wyzwania i projekt zakończył się sukcesem.
Kolejny ważny obiekt BTS w portfolio 7R to dostarczenie powierzchni dla znanej polskiej firmy wyposażenia wnętrz BBK, właściciela marki Home &You. Obiekt na gruncie ponad 5 hektarów został oddany do użytkowania w sierpniu 2014 r., 2 miesiące przed planowanym ukończeniem inwestycji. Powierzchnia około 18 000 m2 magazynu oraz ponad 2700 m2 biur obsługuje i dostarcza do dzisiaj produkty do wszystkich sklepów Home&You. Realizuje również wszystkie wysyłki sklepu internetowego. Aby to było możliwe, powierzchnia jest idealnie dostosowana do specyfiki e-commerce. W tym obiekcie zostały zastosowane rozwiązania nowoczesnego i energooszczędnego systemu oświetlenia DALI, współpracującego z ruchem miedzyalejkowym oraz natężeniem światła dziennego, a także rozwiązania ekologiczne w postaci solarów do podgrzewania ciepłej wody. Biuro zaprojektowane przez projektantów H&Y może służyć za wizytówkę tego miejsca.
Rok 2016 to dla 7R kolejne 2 obiekty typu BTS. Pierwszym z nich był magazyn dla Velvet CARE – znanej firmy, od 120 lat dostarczającej wyroby higieniczne w Polsce. Klient potrzebował 20 000 m2. zaplecza magazynowego dla zakładu produkcyjnego w Kluczach koło Olkusza. 7R, jako jeden z niewielu deweloperów, zastosował rzadki układ odkupu ziemi od klienta bezpośrednio przy siedzibie Velvet i zrealizował BTS idealnie współdziałający z fabryką. Kolejny projekt BTS wykonaliśmy dla firmy Teekanne, znanego producenta herbaty. To jedyny dotychczas obiekt produkcyjny typu BTS wybudowany na terenie Parku 7R Kraków Kokotów Brzegi. Magazyn o powierzchni 5700 m2. to specjalistyczne linie produkcyjne, dzięki którym spółka będzie dostarczać herbatę niemalże do wszystkich państw europejskich.

Szyte na miarę

Obiekt BTS to idealny rezultat ścisłej współpracy dewelopera oraz klienta, którzy mają za zadanie wypracowanie rozwiązania umożliwiającego racjonalne zagospodarowanie przestrzeni użytkowej, maksymalne wykorzystanie przestrzeni składowania, optymalizację procesu produkcji i składowania towarów oraz efektywne wykorzystanie wszystkich rozwiązań technicznych zainstalowanych w hali. Istotne jest również dopasowanie przestrzeni do technicznych uwarunkowań prowadzonej działalności. Ścisła kooperacja pomiędzy najemcą a deweloperem pozwala ograniczyć ryzyko biznesowe do minimum. Rosnące zainteresowanie systemem build to suit wiąże się ze wzrastającymi oczekiwaniami klientów, którzy dużą wagę przykładają do decydowania o kształcie siedziby swej firmy lub zaplecza magazynowego.
Udogodnienia zależą przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności. Jak wspominaliśmy wcześniej, mieliśmy już do czynienia ze standardowym magazynem, specjalistyczną produkcją czy też stacją serwisową. Każdy z tych projektów to niepowtarzalne dostosowania, które powstają tylko i wyłącznie dzięki ścisłej współpracy na linii najemca-deweloper, gdzie najemca przedstawia swoją wizję, a naszym zadaniem jest ją jak najlepiej zrealizować.

TEKST: Marzena Zaczkiewicz

Written By
More from admin

Rynek magazynowy bije rekordy

Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej...
Czytaj dalej

Przeczytaj również