Magazyny coraz bardziej inteligentne

Magazyny coraz bardziej inteligentne
Żyjemy w czasach, kiedy roboty mogą wykonywać aż 70% pracy w obiektach magazynowych1. Rosnące wymagania klientów w dobie e-commerce sprawiają, że dążymy do maksymalnej wydajności oraz bezbłędnej i ekspresowej realizacji dostawy przesyłek.

Trwa czwarta rewolucja przemysłowa. Maszyny stają się coraz bardziej inteligentne. Przewiduje się, że niebawem mogą stworzyć własne „sieci społecznościowe” – komunikując się ze sobą i korzystając ze wspólnych danych (2). Ogromna ilość zamówień składanych drogą internetową i oczekiwana przez klientów błyskawiczna dostawa wpływają na zmianę trybu pracy i wzrost robotyzacji w magazynach. Coraz częściej wdrażane są również rozwiązania automatyczne.

Aby zoptymalizować procesy kompletacji w obiektach logistycznych, często stosowane są automatyczne systemy składowania, (…) dzięki którym możliwy jest transport towaru, a także układanie i pobieranie go z regałów.

Szybciej, taniej, bardziej precyzyjnie

Magazyn automatyczny może pracować ze stuprocentową sprawnością przez 24h, co jest dużą przewagą konkurencyjną w dobie handlu internetowego. Dzięki rozwiązaniom automatyki magazynowej możemy poprawić wydajność procesów i skrócić czas dostawy, jednocześnie obniżając koszty. Aby zoptymalizować procesy kompletacji, w obiektach logistycznych często stosowane są automatyczne systemy składowania, takie jak regały z układnicami, dzięki którym możliwy jest transport towaru, a także układanie i pobieranie go z regałów. Do systemów usprawniających składowanie towarów można zaliczyć również system gęstego składowania z platformą sterowaną radiowo. W celu optymalizacji i ułatwienia konfekcjonowania stosowane są także antresole z przenośnikami taśmowymi i sorterami.
– Antresole są dużym usprawnieniem i sposobem na lepsze wykorzystanie kubatury magazynu. Z tego względu nasi klienci coraz częściej decydują się na wprowadzanie tego typu rozwiązań w realizowanych przez nas obiektach. Zaletą wdrożenia automatyzacji magazynowych jest oszczędność czasu, eliminacja błędów ludzkich, a także obniżenie kosztów poprzez zmniejszenie liczby pracowników, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których firmy spotykają się z coraz większymi problemami kadrowymi – komentuje Maciej Krawiecki, Leasing Director 7R.

Automatyzacja jest często wspierana przez elementy sztucznej inteligencji, które ułatwiają planowanie procesów dostawy. Przykładowo, w centrum dystrybucyjnym LPP firma PSI Polska wdrożyła w tym roku innowacyjne oprogramowanie – Warehouse Advanced Planning (WAP), dzięki któremu możliwa jest równoczesna dostawa nowej kolekcji do wszystkich sklepów sieci w jednym czasie (3). Ostatnia mila jest istotna zarówno w przypadku sieci handlowych, jak i klientów indywidualnych, szczególnie w dobie e-commerce.

– Klienci oczekują doręczenia produktów w jak najkrótszym czasie od momentu złożenia zamówienia. Organizacja łańcucha dostaw jest kluczowym elementem determinującym przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa – warto zadbać o odpowiednie systemy związane z automatyzacją. Każdy przypadek jest indywidualny i przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby słuchać potrzeb danego najemcy i wychodzić mu naprzeciw, stosując takie rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji – dodaje Maciej Krawiecki.

Wykorzystanie robotów w branży magazynowej pomaga usprawnić procesy, które kiedyś wymagały większych nakładów pracy i były podatne na błędy ludzkie. (…) Przy obecnych postępach technologicznych niebawem zapotrzebowanie na ingerencję ludzką będzie coraz mniejsze.

Era robotów

Wykorzystanie robotów w branży magazynowej pomaga usprawnić monotonne procesy, które kiedyś wymagały większych nakładów pracy i były narażone na błędy ludzkie. Wszystko wskazuje na to, że przy obecnym postępie technologicznym niebawem zapotrzebowanie na ingerencję ludzką będzie coraz mniejsze. W jednym z wrocławskich magazynów firmy Amazon pracuje już ponad 260 robotów – dzięki zaawansowanemu systemowi informatycznemu wybierają najkrótszą drogę dojazdu do regału i stanowiska kompletacyjnego, unoszą regały, na których znajdują się potrzebne produkty, i przestawiają je pod odpowiednie stanowisko kompletacyjne. Są w stanie unieść półkę ważącą 1,3 tony (4). W południowych Chinach, w miejscowości Huiyang, roboty Zhu Que wyręczyły pracowników w poszukiwaniu towarów. Maszyna potrafi pracować 8 h bez przerwy, podróżować z prędkością do 1,5 m na sekundę i przenosić towar o wadze 500 kg. Przed wprowadzeniem robotyzacji w azjatyckim magazynie podczas zmiany pracownik sortował 1500 produktów po wykonaniu 27 924 kroków – obecnie przy pomocy maszyn w tym samym czasie jest w stanie sortować 3000 produktów, wykonując zaledwie 2563 kroków (5). Z kolei w niemieckiej miejscowości Schweig Puma wraz z firmami Magazino, Gigaton i ITG planuje otwarcie pierwszego, w pełni zautomatyzowanego magazynu, w którym za transport towaru będzie odpowiadał robot TORU. Robot podejmie decyzję na podstawie danych z licznych kamer, czujników i sztucznej inteligencji (6). Czy roboty są realnym zagrożeniem dla naszych miejsc pracy i są w stanie zastąpić człowieka? Według raportu ABI Research do 2025 r. jedna trzecia tradycyjnej siły roboczej zostanie zastąpiona przez cyfrowych pracowników (7).

– Technologia jest rozwinięta, ale nie do tego stopnia, aby w stu procentach wyeliminować pracowników i zastąpić ich maszynami. Przede wszystkim istotne jest, aby ktoś zarządzał procesami i dbał o odpowiedni przebieg pracy. Musimy pamiętać, że automatyzacja
i robotyzacja to nie tylko redukcja miejsc pracy, ale również tworzenie nowych. Zaawansowane rozwiązania automatyczne to przede wszystkim usprawnienie na dynamicznie rozwijającym się rynku – podsumowuje Maciej Krawiecki.

 

Przypisy:

1) https://polskiprzemysl.com.pl/wiadomosci-ze-swiata/inteligentny-magazyn-alibaba
2) https://www.soselectronic.pl/articles/no-name/przemysl-4-0-czesc-1-co-oznacza-pojecie-quot-czwarta-rewolucja-przemyslowa-quot-2060?gclid=
Cj0KCQjw9ZDeBRD9ARIsAMbAmoYezZJhVgZ0NJb-VLzW3sJiCUkuNUqN2hxksRmBNtDmnJ48nR3nFUsaAokYEALw_wcB
3) https://magazyny.pl/blog/baza-wiedzy/przemysl-40-w-magazynach
4) https://trans.info/pl/polskie-krolestwo-robotow-amazon-automatow-wiecej-niz-ludzi-74437
5) https://polskiprzemysl.com.pl/wiadomosci-ze-swiata/inteligentny-magazyn-alibaba
6) http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/w-niemczech-powstaje-pierwszy-inteligentny-magazyn,147097.html
7) https://www.forbes.pl/biznes/roboty-do-2020-roku-zabiora-5-mln-miejsc-pracy-na-swiecie/smz1z38

 

TEKST: Elwira Charyga

Written By
More from admin

Chcemy być pionierami sektora magazynów miejskich

7R buduje sieć miejskich magazynów. Pierwsze obiekty powstaną w Szczecinie, Łodzi i...
Czytaj dalej