Magazyn z tysiącami okien i drzwi

Magazyn z tysiącami okien i drzwi
Nawet 13 000 okien i drzwi jest w stanie pomieścić magazyn zrealizowany przez 7R dla firmy DOVISTA na terenie parku 7R Park Tczew.

Od inwestycji na Pomorzu – 7R Park Gdańsk – zaczęła się historia 7R na rynku magazynowym, która trwa już ponad 10 lat. Kiedy na początku 2018 r. został oddany do użytku ostatni z obiektów na terenie gdańskiego parku, pewne było, że doświadczenia zdobywanego przez wiele lat na pomorskim rynku nie można zaprzepaścić. Dlatego już we wrześniu 2018 r. rozpoczęła się budowa 7R Park Tczew. Inwestycja położona jest zaledwie 40 km od centrum Gdańska, przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 91 oraz 244, w pobliżu autostrady A1 – bezpośrednio przy węźle Swarożyn.

– Nasz rozwój na Pomorzu jest jednym z elementów ekspansji firmy w całym kraju. Region pomorski rozwija się bardzo dynamicznie, a perspektywy są obecnie nawet lepsze niż przed kilkoma laty. Dodatkowo rekordowo niski poziom pustostanów w Polsce Północnej pokazuje, jak bardzo potrzebne są tu nowoczesne magazyny. Widzimy to również po bardzo dużym zainteresowaniu wszystkimi naszymi inwestycjami, które wynajmowane są jeszcze przed zakończeniem ich realizacji – mówi Ryszard Gretkowski, Wiceprezes Zarządu 7R SA.

Jako pierwsze na ternie 7R Park Tczew powstały dwa magazyny o powierzchni odpowiednio 26 180 i 20 490 mkw. W pierwszym z nich powierzchnię 20 500 mkw. zajmuje firma DOVISTA.

– Decyzja o wynajęciu powierzchni magazynowej na terenie 7R Park Tczew była podyktowana między innymi doskonałą lokalizacją, dostępem do wykwalifikowanych pracowników oraz dogodnymi warunkami, jakie zaproponował nam deweloper – mówi Wojciech Baszkowski, Prezes Zarządu DOVISTA Polska.

Dobrze zaplanowane

DOVISTA Polska i spółki Grupy Velux są największymi producentami i eksporterami okien w Polsce, a poziom ich obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł rocznie. Zatrudniają prawie 4000 osób, w tym 2400 pracowników w ośmiu fabrykach znajdujących się w Wiosce Okiennej w Wędkowych koło Tczewa, gdzie produkowane są wysokiej jakości okna i drzwi marek Rationel i Velfac. W latach 2015–2017 firma DOVISTA Polska zainwestowała w Wędkowych ponad 100 mln zł. Większość tej kwoty przeznaczona została na modernizację parku maszynowego oraz rozbudowę i rozwój fabryk. Ponadto w 2016 r. uruchomiona została malarnia proszkowa – jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Dopełnieniem inwestycji było otworzenie w 2018 r. nowego centrum dystrybucyjnego na terenie 7R Park Tczew. Magazyn zrealizowany przez 7R dla firmy DOVISTA znajduje się zaledwie 5 km od zakładów produkcyjnych firmy. Taka lokalizacja pozwoliła na połączenie centrum dystrybucji dla zamówień wychodzących (logistyki zewnętrznej) z magazynem dla materiałów przychodzących do Wioski Okiennej (logistyki wewnętrznej).

– Dzięki temu możemy wykorzystywać ten sam transport do i z Wioski Okiennej. Jest to rozwiązanie bardziej optymalne nie tylko pod względem kosztów, ale również emisji dwutlenku węgla, szczególnie biorąc pod uwagę, że w ciągu roku Wioskę Okienną opuszcza niemal 6900 ciężarówek. Samo centrum dystrybucji opuszcza codziennie 10 ciężarówek, a drugie tyle przyjeżdża z towarem do magazynu. Ponadto centrum dystrybucji znajduje się w najlepszym możliwym położeniu pomiędzy naszymi zakładami produkcyjnymi w Wędkowych w Polsce i Mariampolu na Litwie – dodaje Wojciech Baszkowski.

Magazyn w 7R Park Tczew jest jedynym centrum dystrybucyjnym spółki w Polsce. Kolejne tego typu obiekty, wchodzące w skład sieci dystrybucji firmy, znajdują się dopiero w Niemczech, Szwecji oraz Irlandii. Do pomorskiego magazynu trafiają produkty marek Velfac i Rationel, gotowe do wysyłki do klienta. Magazyn może pomieścić nawet 13 000 sztuk drzwi i okien. Składowane w nim produkty trafiają następnie do odbiorców na rynku brytyjskim.

Wysoki standard

Tak jak wszystkie obecnie realizowane przez 7R inwestycje, magazyn w Tczewie jest obiektem klasy A, który dodatkowo został poddany certyfikacji BREEAM. W budynku zastosowano oświetlenie LED oraz nietypowe rozwiązanie w postaci oświetlenia światłem dziennym na poziomie 12,5%. Takie połączenie pozwala na znaczne zredukowanie zużycia prądu. Ponadto obiekt ma najwyższą klasę odporności ogniowej – powyżej 4000 MJ.

– Firma 7R wykazała się dużą elastycznością podczas budowy magazynu. Dzięki zaangażowaniu dewelopera i generalnego wykonawcy – firmy Dekpol, magazyn dystrybucyjny rozpoczął pracę operacyjną na czas. W efekcie cały proces przenoszenia magazynu dystrybucyjnego nie wpłynął na finalnych odbiorców naszych produktów z Wielkiej Brytanii, dlatego każdemu polecamy współpracę z 7R – podsumowuje Wojciech Baszkowski.

TEKST: Marta Białowąs

Written By
More from admin

Jak e-commerce wpływa na rynek powierzchni magazynowych?

Związek pomiędzy sprzedażą internetową a rynkiem magazynowym jest oczywisty. Sukces w sieci...
Czytaj dalej